Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?
12 Temmuz 2024

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığı, boyun omurları arasındaki disklerin omurilik kanalına doğru kayması ve omurilik ile koldan gelen sinir köklerine baskı yapması sonucu oluşur. Boyun ağrılarına neden olan boyun fıtığında ağrıların kola kadar yayılması, kolda uyuşukluk ve güç kaybına neden olabilir. Bu ağrı özellikleri boyun fıtığı ile karakterizedir. Ağrılar, hastanın yaşam kalitesini bozacak seviyede aktivitelerini yapmasına engel olur.

Boyun fıtığının tanısı için, hastanın şikayetleri dikkate alınır. Başka hastalıklarla karıştırılmaması için çeşitli araştırmalar yapılır. Hastaya manyetik rezonans (MR) tetkiki yapılır. Boyun omurları arasındaki kireçlenmenin belirlenmesi için bilgisayarlı tomografi (BT) ve direkt grafi çekilir. Sinirler üzerindeki hasarın belirlenmesi için EMG tetkiki yapılır. Kesin tanı konulduktan sonra, hasta için en uygun tedaviye başlanır. Boyun fıtığının evresine göre, ağrı kesici ilaçlar, adale gevşeticiler, anti-enflamatuvar ilaçlar, fizik tedavi ve cerrahi girişimlerden faydalanılır. En önemlisi hastanın istirahat etmesidir.

Boyun Fıtığında Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılmaktadır?

Boyun fıtığı tedavisinde cerrahi girişimler en son çare olarak kabul edilmektedir. Hastanın ameliyat edilmesi için bazı koşulların gerçekleşmesi gerekir. Hastanın kolunda kuvvet kaybı olması, felce doğru giden bir süreç başlamışsa, kolda uyuşmayla birlikte kaslarda erime başlamışsa hastalar ameliyatla tedavi edilmelidir. Omurga tümörü ve enfeksiyon gelişen hastalarda ameliyata alınır. Ancak hastaların çoğunluğu erken aşamada müdahale edilerek, yatak istirahati, çeşitli ilaçlar ya da fizik tedavi yöntemleriyle tedavi edilmektedir.

Başlangıç aşamasında hastada şiddetli ağrılar varsa, istirahat ve ağrı kesici ilaçlar yeterli gelmektedir. Ağrılar azaldıktan sonra hastalara fizik tedavi önerilir. Kullanılan ilaçlar ise ağrı kesiciler, kas spazmını çözen ilaçlar ve ödem azaltan ilaçlardır. Akut dönemdeki boyun zedelenmelerinde kısa süreli boyunluk kullanılabilir. Boyunluğun uzun süreli kullanımı boyun kaslarının zayıflamasına neden olduğundan genellikle tavsiye edilmez. Bazı durumlarda hastalara enjeksiyon uygulanarak ağrılar dindirilebilir.

Ameliyatsız yapılan tedavilerin içinde traksiyon yöntemi de bulunmaktadır. Omurgaların arasındaki en küçük omurlar olan boyun omurlarını saran kaslar fazla güçlü olmadığından boyun çekme yani traksiyon yöntemi uygulanabilir. Ancak acilen ameliyat edilmesi gereken hastalarda bu yöntemin uygulanması doğru değildir.

Boyun Fıtığı Tedavisinde Fizik Tedavi Yöntemlerinin Uygulanması

Boyun fıtığı tedavisinde genellikle fizik tedavi sayesinde düzelme sağlanmaktadır. Sinir köküne ve yumuşak dokulara olan baskıya bağlı ağrıların giderilmesi, kaslarda oluşan spazmın gevşetilmesi için cihazlarla ve elle fizik tedavi uygulamalarından faydalanılır. Aletlerle yapılan fizik tedavi genellikle 10-20 seansta tamamlanır. Elle yapılan fizik tedavi yani manipülasyon tedavisi ise boyun fıtığının derecesine göre 2-10 seans arasında tamamlanır.

Bu tedavi sırasında ellerle boyun bölgesine bazı bastırma, germe ve döndürme manevraları uygulanır. Uygulanan manipülasyon tedavisi sırasında, herhangi bir ilaç kullanımı gerekmemektedir. Aletli tedaviler sırasında hastalarda mevcut olan kalp hastalığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar tedaviyi engellerken, manipülasyon yönteminde böyle bir kısıtlama olmaz. Elle tedavi yöntemi masaj uygulaması değildir. Bu tedavi yöntemiyle boyun fıtıkları %98 oranında tedavi edilir. Hastalar ameliyat olmadan iyileşme olanağına sahiptir.

Tedavi sonrasında hastalara koruma amaçlı egzersizler verilerek, boyun, omuz ve sırt bölgesindeki kaslar güçlendirilmeye çalışılır. Hastalara günlük yaşamında nasıl hareket etmesi gerektiği hakkında açıklayıcı bilgiler verilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Namver

12 Temmuz 2024 Cuma

Boyun fıtığı teşhisi konulduktan sonra kesin tanı için yapılan MR, BT ve EMG tetkikleri oldukça rahatsız edici olabilir mi? Ayrıca fizik tedavi sürecinde uygulanan manipülasyon tedavisi gerçekten etkili mi ve bu tedavi sırasında ağrı hissediliyor mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Namver, boyun fıtığı teşhisi konulmasının ardından yapılan MR, BT ve EMG tetkikleri bazı hastalar için rahatsız edici olabilir, ancak bu rahatsızlık genellikle kısa süreli ve tolere edilebilir düzeydedir. MR ve BT sırasında hareketsiz kalmanız gerektiği için bazı kişilerde klostrofobi ya da rahatsızlık hissi oluşabilir. EMG ise kas ve sinir fonksiyonlarını değerlendirmek için küçük iğnelerle yapılan bir testtir ve hafif bir ağrı veya rahatsızlık verebilir.

Fizik tedavi sürecinde uygulanan manipülasyon tedavisi, birçok hastada ağrı ve rahatsızlık hissini azaltmada etkili olabilir. Ancak, bu tedavi sırasında biraz ağrı veya rahatsızlık hissedilmesi normaldir. Tedavi sürecinizde doktorunuzla sürekli iletişim halinde olmanız ve hissettiğiniz ağrıları veya rahatsızlıkları bildirmeniz önemlidir. Bu sayede tedavi planınız gerektiği gibi düzenlenebilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boyun Fıtığı Ameliyatı ve Sonrası

Boyun Fıtığı Ameliyatı ve Sonrası

Boyun Kemiği Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kemiği Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun Fıtığının Zararları Nelerdir?

Boyun Fıtığının Zararları Nelerdir?

Güncel

Boyun Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Boyun Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Güncel

Boyunda Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Baş Boyun Kanserleri Belirtileri ve Tedavisi

Baş Boyun Kanserleri Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Anatomisi Özellikleri ve İşleyişi

Boyun Anatomisi Özellikleri ve İşleyişi

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi

Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?

Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Bel Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi